Betlejemskie Światło Pokoju 2015 – „Zauważ Człowieka”

11 gru

12 grudnia austriaccy skauci odbiorą z Groty Narodzenia Pańskiego Światło – symbol pokoju i pojednania – rozpoczynając tym samym szczególną sztafetę BŚP. Następnego dnia na płomień z Betlejem będzie czekało ponad 1600 harcerzy i harcerek z całej Polski – z rąk słowackich skautów otrzymają je w Zakopanem. Od tego momentu Polska Mapa Światła 2015 z pomocą rąk polskich harcerzy będzie się rozrastać.

25 – ta sztafeta BŚP będzie wędrowała pod hasłem „Zauważ człowieka”. Harcerze przy przekazywaniu płomienia Światła będą mówić o tym, jak łatwo w dzisiejszym świecie zgubić drogę i o trudności z jaką przychodzi nam proszenie kogoś o pomoc, poradę, dobre słowo, uwagę czy zainteresowanie naszymi problemami. Ambasadorzy pojednania i pokoju będą w tym roku uwrażliwiać na potrzeby drugiego człowieka, zachęcać do radosnego spieszenia z pomocą, dostrzegać w tłumie tych cierpiących i odnajdywać ukrywających się będących w potrzebie.

Na Ziemię Lubuską ogień, który w tym roku uwrażliwi nas na cudze potrzeby dotrze 16 grudnia. Uroczyste przekazanie Światła odbędzie się w Zielonej Górze. Stąd Betlejemski Płomień powędruje do wszystkich mieszkańców i instytucji w całym województwie, a harcerze ze Słubic przekażą ogień niemieckim skautom. Wigilijny wieczór będzie kresem podróży Betlejemskiego Światła Pokoju, którego płomień palący się na wigilijnych stołach Polaków umocni poczucie braterskiej pracy rodaków na rzecz osób potrzebujących wsparcia.

Na Nabożeństwo Ekumeniczne z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju zapraszamy 16 grudnia o godzinie 17:00 do Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela. Mieszkańcy Zielonej Góry płomień z Betlejem będą mogli odebrać również podczas wigilii miejskiej 20 grudnia oraz w dniach 20 – 23 grudnia w siedzibie Hufca Zielona Góra ZHP na ul. Westerplatte 27 (szczegółowe informacje co do godzin pojawią się po 17:00 grudnia).

Eliza Zaborowska
szefowa zespołu promocji i informacji