Świętowaliśmy 60-lecie Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP

19 cze

Dobiegł końca Zlot Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP z okazji 60-lecia jej istnienia. W zlocie wzięło udział łącznie blisko 800 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów, seniorów oraz zaproszonych gości.

Od samego początku pogoda nie rozpieszczała zgromadzonych w Niesulicach uczestników. Opady deszczu, choć przelotne, dawały się we znaki czasami krzyżując plany organizatorom. Na szczęście już w sobotę nad chorągwianą bazę zawitało słońce, które nie zaszło za chmury aż do zakończenia zlotu.

Pierwszy dzień tradycyjnie rozpoczął apel, po którym wszyscy uczestnicy udali się do swoich gniazd metodycznych, gdzie przez całe trzy dni zlotu brali udział w zajęciach przygotowanych adekwatnie do ich metodyki. Piątek to także dzień, w którym referaty metodyczne Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP zorganizowały dla swoich gniazd gry metodyczne. Zwieńczeniem tego dnia zlotu były ogniska tematyczne, podczas których każdy patrol biorący udział w zlocie prezentował się innym harcerzom.

Drugiego dnia zlotu od samego rana harcerze wzięli udział w Mszy Świętej prowadzonej przez naszych harcerskich księży – ks. phm. Michała Gławdela oraz ks.phm. Adama Żygadło. Resztę dnia zuchy, harcerze, harcerze starsi oraz wędrownicy mogli poświęcić na udział w całej gamie warsztatów przygotowanych specjalnie dla nich przez wolontariuszy. Były warsztaty z pionierki, tworzenia własnych instrumentów, zajęcia linowe, sportowe czy możliwość żeglowania po jeziorze Niesłysz. To tylko wybrane spośród wielu zajęć w jakich lubuscy harcerze mogli wziąć udział.

Wieczorem dla wszystkich uczestników, organizatorzy przygotowali niespodziankę – koncert zespołu „Chwila refleksji” z Legnicy, a kulminacyjnym punktem był występ zespołu „Wszyscy Byliśmy Harcerzami”, który wszystkich rozgrzał do czerwoności. Fani zespołu jeszcze długo po koncercie czekali na autografy muzyków.

Niedziela to ostatni dzień jubileuszowego zlotu. Tradycyjnie dzień rozpoczęliśmy od mszy świętej, a następnie wszyscy zgromadziliśmy się na apelu kończącym Zlot Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP. Komendantka Zlotu – hm. Katarzyna Kawka podkreślała, że Zlot nie odbyłby się, gdyby nie praca ogromnej rzeczy wolontariuszy, którzy pomogli przy jego przygotowaniu.

Przez cały czas trwania zlotu na jego terenie działało również Centrum Duchowe oraz Centrum Dialogu i Wymiany Myśli, a także kawiarenka, gdzie każdy mógł zakupić pyszne ciasto oraz coś dobrego do picia, a zebrana kwota przeznaczona zostanie na cel charytatywny.