Nadleśnictwo Zielona Góra wraz z Nadleśnictwem Przytok i wieloma instytucjami towarzyszącymi serdecznie zapraszają mieszkańców Zielonej Góry i okolic do wzięcia udziału w spotkaniu plenerowym pn. ,,Posadźmy razem las!”, które odbędzie się 9 października 2021 roku, w godz. 9:00 – 13:00. Nie może WAS tam zabraknąć!
Wydarzenie odbędzie się we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Zielonej Górze oraz Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze nieopodal Aeroklubu Zielona Góra Przylep (w bliskim sąsiedztwie ul. Strażackiej w Zielonej Górze – Przylepie). Dokładna mapa terenu znajduje się na stronie Nadleśnictwa Zielona Góra.
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu, które idealnie wpisuje się w harcerskie wartości i ideały. To świetna okazja na dopełnienie zbiórki, bądź zorganizowanie jej od początku do końca w intencji działania na rzecz przyrody!
To, że ponowne zalesianie jest ważne wie każdy, ale nie każdy zna dokładne jego znaczenie dla środowiska. Przede wszystkim wpływa ono na odzyskanie szkód wyrządzonych w naturze
i chroni nasze zrównoważone życie, bo skutki utraty drzew są bardzo niebezpieczne. Deficyty drzew nie tylko spowodowały wahania klimatyczne, ale także zwiększyły zanieczyszczenie atmosfery. Dziura ozonowa wprowadziła poważne zagrożenie dla ziemi w postaci globalnego ocieplenia.
Wiadomo również nie od dziś, że lasy odgrywają istotną rolę w zmniejszaniu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Postępujący proces industrializacji skaził atmosferę, którą oddychamy. Drzewa są źródłem tlenu, co zmniejsza ilość CO2 w atmosferze. Wylesianie wywarło także ogromny wpływ na różnorodność biologiczną. Zwierzęta, które żyły w wyciętych lasach, są zmuszane do odejścia. Muszą znaleźć nowe miejsce zamieszkania, a w wyniku migracji znaczna liczba z nich ginie, bo zakłócane jest naturalne otoczenie tych stworzeń. Zalesianie pomaga w utrzymaniu różnorodnych gatunków roślin i zwierząt, może przywrócić kilka siedlisk i uratować życie, a zagrożone wyginięciem gatunki roślin można odtworzyć w procesie ponownego zalesiania. Lasy także pomagają w obniżaniu temperatury zewnętrznej.
Również ważny jest fakt, że lasy to miejsce, gdzie my – harcerze możemy spędzać czas, realizować stopnie i sprawności, a przede wszystkim obcować z naturą, poznajac ją! Na pewno każdy z Was przyzna, że w lesie jest tak jakoś inaczej, spokojniej, tak jakoś LEPIEJ.
Więc nie zwlekajcie, zbierajcie swoją ekipę do sadzenia, szykujcie robocze ubrania i do roboty. Już 9 października!