Zmarł por. Aleksander Dziedzic ps. Ryś

12 kwi

Zmarł por. Aleksander Dziedzic, ps. Ryś, ostatni mieszkający w województwie lubuskim Powstaniec Warszawski. Pogrzeb z asystą wojskową i udziałem przedstawicieli Wojewody i Prezydenta Miasta odbędzie się 14 kwietnia o godz. 11.15 na Nowym Cmentarzu w Zielonej Górze.

Do udziału w pogrzebie zapraszamy wszystkich zielonogórskich harcerzy. „Ryś” był cenioną osobą w Hufcu Międzyrzecz ZHP, chętnie spotykał się z harcerzami i dzielił swoimi wspomnieniami.

W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 1944 r. – miał niewiele ponad 16 lat. Znalazł się w grupie Warszawiaków, którą Niemcy pędzili przed czołgiem jako „żywą tarczę” w ataku na powstańczą barykadę. Gdy zaczęła się walka, pod ostrzałem, przedostał się na Polską stronę.

Postanowił przyłączyć się do powstania – został żołnierzem Zgrupowania „Bartkiewicz” w Śródmieściu Południowym. Przyjął pseudonim „Ryś”. Walczył aż do kapitulacji Powstania. Trafił do obozu jenieckiego w Niemczech, a stamtąd do PSZ na Zachodzie. Jesienią 1945 r. powrócił do Polski, założył rodzinę, ukończył studia prawnicze. Był zapalonym wędkarzem.

Przez cały okres powstania Pan Aleksander pisał pamiętnik, który ukrył w gruzach przed wyjściem do niewoli. Odnalazł go kilka lat po zakończeniu wojny – obecnie znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego. W Powstaniu walczył także – poległy na Starym Mieście, ojciec Pana Aleksandra – Wiktor Dziedzic ps. „Żbik”.

źródło: Hufiec Międzyrzecz ZHP