Wspomnienie ferii zimowych

21 lut

1 sh quercus - krakow 2014Poniżej znajdziecie opis jak ferie zimowe spędzała 6 DH Enigma oraz 8 DSH Golfsztrom. Opis nadesłał do nas druh Jakub Ostapczuk. Zachęcamy do lektury 😉

W ramach półkolonii zimowych 6 DH Enigma zorganizowała dwie zbiórki; w poniedziałek 10-tego i wtorek 11 lutego. Na pierwszej zbiórce harcerze podzielili się na cztery grupy; Hipsterów, Magików, Kosmitów i Piratów. Następnie uczestnicy zostali postawieni przed wymagającymi wyzwaniami – pierwszym z nich było odzianie się w tematyczne stroje przy użyciu zbioru mocno zużytych ubrań. Każda drużyna nastepnie wymyśliła swój okrzyk, herb oraz mapę krainy, z której przybyła. Zwycięzcami okazali się Kosmici z 17 punktami; drudzy byli Piraci z wynikiem 16, a za nimi Magicy, którzy zdobyli 15 punktów. Na ostatnim miejscu uplasowała się drużyna Hipsterów z wynikiem 13 punktów.

Następnego dnia drużyna wzięła udział w grze o niezwykle pokręconych regułach, które dla wielu okazały się być zbyt skomplikowane; polegała ona na rzucaniu kostką, wykonywaniu poleceń na ponumerowanych kartkach oraz jak najszybszym dotarciu do ostatniej karty.

13 lutego, drużyny „Enigma” oraz „Golfsztrom” wyruszyły w trwającą ponad osiem godzin podróż pociągiem do Krakowa. Po przybyciu powierzyliśmy nasze bagaże w opiekę właścicielom schroniska, a następnie udaliśmy się na Stare Miasto w celach poznawczych oraz konsumpcyjnych. Tuż po biesiadzie udaliśmy się badać podziemne ruiny średniowiecznych Sukiennic, obecnie przemienione w muzeum. Niedaleko stąd było do Kościoła Mariackiego, skąd codziennie wygrywany jest hejnał. Świątynia ta, początkowo gotycka, następnie wyremontowana w stylu barokowym, powala swym wystrojem odwiedzających.

Dzień później udaliśmy się do pozostałości obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu – Auschwitz-I (obecnie przekształcone w muzeum) oraz Auschwitz-II-Birkenau. W tym pierwszym umieszczono na publicznej wystawie makabryczną kolekcję posiadłości oraz włosów dawniej należących do podstępnie wymordowanych Żydów, które nie zostały sprzedane w wyniku uwolnienia Auschwitz przez Armię Czerwoną.

W następnych dniach zwiedzaliśmy Wawel, gdzie pochowano wiele znamienitych postaci z historii Polski – m. in. władców i poetów. Kręciliśmy pocztówki z Krakowa, przedstawiające uroki Starego Miasta. Zimowisko zakończyło się wizytą w trzech muzeach; jedno zawierało zabytki fotografii, drugie historyczną broń i uzbrojenie, natomiast trzecie było po sufit zastawione szopkami bożonarodzeniowymi. Powrót odbył się szczęśliwie i bez uszczerbku na życiu ani zdrowiu harcerzy.

Jakub Ostapczuk
6 DH Enigma