Rajd Granica za nami!

19 wrz

W miniony weekend odbył się XXIV Rajd Granica, jeden z największych rajdów w Związku Harcerstwa Polskiego, w którym co roku udział biorą setki harcerzy.

4 dni, 11 tras, 1010 uczestników i ponad 150 członków sztabu, te wszystkie liczby to właśnie Granica. Przez 4 dni zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy i instruktorzy przemierzali szlaki Karkonoszy, Gór Izerskich i Rudaw Janowickich. Idea, jaka w tym roku przyświecała rajdowi, to „Bądź gotów!”. Jest to przypomnienie i zarazem zachęcenie do sięgania po sprawności w codziennej pracy harcerskiej. Mamy mnóstwo okazji do zdobywania nowych umiejętności, a sprawności harcerskie służą właśnie temu, dlatego powinniśmy z nich korzystać jak najczęściej.

W tym roku sztaby tras przygotowały pełne wrażeń fabuły dla uczestników. Zuchy bawiły się w Hogwart, gdzie mogły zdobyć sprawność „Czarodziej”. Wędrownicy na trasie V bawili się pod hasłem bezludnej wyspy, gdzie m.in. czerpali złoto. Super Trasa VI była przygotowana przez superbohaterów Marvela i DC, a uczestnicy walczyli z Wielkim Złem. Trasa IV owiana była tematyką II Wojny Światowej, harcerze z trasy II zdobywali sprawność naukowca poprzez wykonywanie różnego rodzaju doświadczeń, nie tylko chemicznych. Trasa III łączyła w sobie sprawność fizyczną, umiejętności survivalowe i logiczne myślenie.

Hufiec Zielona Góra zdominował tegoroczną Granicę! Na podium stanęły aż 4 patrole. Patrol „eeee Macarena!” z 9 DW „Sfora” zajął I miejsce na trasie I oraz I miejsce w kategorii wędrowniczej. Patrole „Tyranozaury” z 101 DSH „Altair”, „Bobry” z 5 DH „Bobry” oraz „Delta Szwadron Super Cool Komando Wilków Alfa” z 1 DH „Knieja” zajęły odpowiednio I, II i III miejsce na trasie III. Dodatkowo „Tyranozaury” zajęły I miejsce w kategorii starszoharcerskiej. W rajdzie wziął także udział patrol „Nikczemne Gobliny z Bananowej Doliny” z 8 DSH „Golfsztrom” (trasa III) i patrol z 7 DSH „Wilki” (trasa VI). Jakby tego było mało, trójka instruktorów pracowała przy rajdzie od zaplecza. Pwd. Aleksandra Barańczak kręciła rajdowe filmy, a Radio Kompas, czyli phm. Bartłomiej Walkowski i pwd. Joanna Gołucka, objęło patronat medialny nad Granicą prowadząc transmisje live na Facebook’u oraz audycje na żywo na antenie radia.

Zapraszamy Was na stronę www.radiokompas.pl i profil na Facebook’u, gdzie znajdują się relacje z rajdu oraz wywiady z organizatorami i uczestnikami, a także do dodawania zdjęć z rajdu pod hashtagami #rajdgranica i #badzgotow.

Uczestnikom gratulujemy przejścia Granicy, zwycięzcom – zwycięstwa i wytrwałości, organizatorom dziękujemy za niesamowite 4 dni, a wszystkim polecamy udział i zapraszamy za rok!