Odkryli tajemnicę Leonadra da Vinci

26 paź

kurs pwd - zielona gora 2015

Trzy intensywne weekendy, szesnaście osób chłonących wiedzę i umiejętności oraz dziesięć osób dzielących się wiedzą i umiejętnościami – w Hufcu Zielona Góra ZHP zakończył się kurs przewodnikowski, w którym uczestniczyli przyszli instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego.

Instruktor ZHP to odpowiedzialna, wymagająca samodyscypliny, rzetelności, kreatywności, zaradności, umiejętności personalnych i wielu innych funkcja. Harcerze, którzy zdecydują się na wkroczenie na instruktorską ścieżkę i wychowywanie dzieci i młodzieży powinni posiadać te i wiele innych cech dzięki, którym będą autorytetem dla swoich młodszych kolegów. Wiedzę i umiejętności zdobywają na kursach i warsztatach o różnej tematyce, podstawowym i obowiązkowym dla wszystkich przyszłych instruktorów jest kurs przewodnikowski.

Dzięki uprzejmości Zespołu Kadry Kształcącej „Twierdza” Hufca ZHP Toruń instruktorów z Łodzi, Warszawy i Łasku oraz instruktorów z naszego hufca taki trzy-weekendowy kurs odbył się w Zielonej Górze. Zaangażowanie kadry instruktorskiej i organizatorów kursu sprawiło, że jego uczestnicy zostali nie tylko kompleksowo przeszkoleni do pełnienia funkcji instruktorskiej, ale też przeżyli wspaniałą harcerską przygodę. Kursowe zajęcia wzbogaciły kursantów m.in . o wiedzę z zakresu podstaw wychowawczych, dokumentów ZHP, rozwoju psychofizycznego i fizycznego dzieci, wiedzy o ZHP, organizacji obozów i biwaków, przepisów finansowych, prowadzenia drużyny i roli instruktora jako wychowawcy. Druhny i druhowie mieli również okazję do nabycia umiejętności związanych z planowaniem i zarządzaniem swoim czasem, komunikacyjnych, planowaniem własnego rozwoju i priorytetów oraz innych przydatnych w pracy, szkole, na uczelni i oczywiście w ZHP. Czas wolny między zajęciami pozwolił na zawiązanie harcerskich przyjaźni na kolejne lata oraz wymiany doświadczeń bowiem uczestnicy kursu pochodzili z trzech różnych hufców: Zielonej Góry, Nowej Soli i Łodzi.

Uczestnikom kursu życzymy pięknego i wzruszającego zobowiązania instruktorskiego, którego słowa zawsze będą wskazówką na trudnej i wymagającej drodze instruktora ZHP, życzymy też wytrwałości, wsparcia ze strony starszych instruktorów i długich, szczęśliwych lat w harcerskim mundurze. Kadrze zaś dziękujemy za poświęcenie czasu i zaangażowanie i życzymy jeszcze wielu takich kursów, satysfakcji ze swojej pracy oraz niekończącego się zapału do kształcenia druhów z całej Polski.

Do zobaczenia na harcerskim szlaku!

Eliza Zaborowska
przewodnicząca zespołu promocji i informacji