Nowa propozycja programowa „Leśne Plemiona”

25 cze

Szukasz inspiracji do pracy ze swoimi harcerzami? Nie wiesz jak zachęcić ich do zdobywania sprawności? Chcesz urozmaicić program swojego obozu lub biwaku? A może po prostu interesujesz się dziką przyrodą? Wstąp do prastarego lasu i poznaj Leśne Plemiona!

Propozycja ma na celu przybliżyć Tobie bądź Twoim harcerzom temat ochrony przyrody w Polsce, zachęcić do spędzania czasu na świeżym powietrzu i samodzielnego poznawania oraz podziwiania przyrody zarówno tej mniej, jak i bardziej dzikiej. Ma również pośrednio na celu zachęcenie harcerzy do zdobywania sprawności i uatrakcyjnienia procesu ich zdobywania poprzez dodatkowy cel, który nimi osiągają.

„Leśne Plemiona” skierowane są do harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników. Zachęcamy ich do stania się Przyjaciółmi Puszczy i wstąpienia do jednego z klanów dzikiej przyrody. Aby to osiągnąć harcerz będzie musiał po pierwsze stać się godnym mieszkańcem puszczy, czyli żyć zgodnie z jej prawami (zbiór praw w formie kodeksu dotyczących szacunku do przyrody, ekologicznego zachowania na co dzień, itp.), poznać podstawowe informacje na temat swojego zwierzęcia (zawarte w dalszej części niniejszej propozycji) oraz zdobyć pewien zestaw sprawności.

Każdy zestaw sprawności odpowiada innemu zwierzęciu – w zależności od jego cech charakterystycznych i naszych skojarzeń z tym zwierzęciem. Będziemy mieć zatem plemię Rysia, Wilka, Kruka, Żurawia itp., a każdemu z nich odpowiadać będzie pewien zestaw (czasem częściowo pokrywający się) sprawności.

W zależności od grupy wiekowej zestawy mogą się różnić trudnością realizowanych sprawności (np. wędrownik zdobywa trzygwiazdkową „trzy pióra” w danym zestawie, podczas gdy harcerz jednogwiazdkową „Robinson”). Należy również pamiętać, że zarówno w kwestii zdobywania informacji o zwierzętach, jak i postępowania zgodnie z leśnym kodeksem, czego innego wymaga się od jedenastoletniego smyka, a czego innego od wędrownika.

Do tworzenia zestawów sprawności wykorzystane zostały:

  • sprawności z zestawu podstawowego z naciskiem na sprawności przyrodnicze, krajoznawcze i ruchowe, a także sprawności wspomagające chęć poznania otaczającego świata (np. astronomiczne, fotograficzne…),
  • sprawności tzw. „leśne”, czyli zestaw sprawności puszczańskich opracowanych jeszcze w czasach KIHAMów,
  • sprawności przyrodnicze stworzone w oparciu o sprawności innych organizacji bądź autorskie, lokalne sprawności.

Sprawności z dwóch ostatnich grup zostały opracowane i zatwierdzone, tak by można było z nich korzystać zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem stopni i sprawności. Opis i wymagania tych sprawności dodatkowych znajduje się na stronie.

żródło: zhp.pl