Apel Maryjny w kaplicy na Winnicy

21 maj

Drogie Druhny i drodzy Druhowie, w najbliższą niedzielę w imieniu kapelanów naszej chorągwi chciałbym zaprosić was wszystkich na wspólny harcerski Apel Maryjny w zielonogórskiej kaplicy tzw. „Winnicy” w niedzielę, 25 maja na godz. 21.00. Chętnych z naszego hufca proszę o potwierdzenie obecności na adres bartlomiej.walkowski@zhp.net.pl. Więcej informacji na temat akcji znajdziecie poniżej.

W tym roku przypada 700-lecie istnienia kapliczki poświęconej Matce Bożej na zielonogórskiej tzw. „Winnicy”. Przy obiekcie tym powstała w latach powojennych jedna z największych zielonogórskich parafii, pw. Świętego Krzyża. Od czasu wybudowania kościoła kapliczka nie pełniła już zbyt intensywnie funkcji sakralnych i została nieco zapomniana, jednak w ostatnich latach stała się miejscem szczególnie bliskim rodzinie harcerskiej. To właśnie w tym miejscu upamiętniona została postać bł. Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy i zrodziła się inicjatywa wspólnych spotkań modlitewnych harcerzy z obu działających w mieście Związków.

W roku bieżącym jedną z form upamiętnienia jubileuszu tego historycznego miejsca kul-tu, zaproponowaną przez ks. proboszcza Jana Pawlaka, jest odprawianie codziennie przez cały maj wieczornych apeli maryjnych o godz. 21.00. Serdecznie zapraszam drogich Seniorów, Instruktorów i całą brać harcerską do udziału w tej modlitwie, na miarę naszych możliwości czasowych i organizacyjnych. Prowadzenie tej modlitwy każdego dnia podejmuje inna organizacja, ruch czy grupa parafialna, zaś możliwość udziału jest swobodnie otwarta dla wszystkich. Odpowiadając na zaproszenie ks. proboszcza również my – harcerze będziemy chcieli włączyć się w przygotowanie i prowadzenie apelu jasnogórskiego, więc z góry zapraszam nasze środowiska do liczniejszego udziału.
Czuwaj!

ks. pwd. Paweł Bryk
Kapelan Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP