76. rocznica Powstania warszawskiego – harcerze jak zwykle obecni!

3 sie

Powstanie Warszawskie było największym zrywem narodowym podczas Drugiej Wojny Światowej. Trwało 63 dni i pochłonęło blisko 200 tysięcy ofiar. W minioną sobotę na Cmentarzu Komunalnym w Zielonej Górze odbyły się obchody 76-tej rocznicy tego wydarzenia.

Na uroczystość, która rozpoczęła się o godz. 16:45 przyszło dość niewiele osób spośród mieszkańców Zielonej Góry i gości honorowych – zapewne przez COVID. Zdecydowanie więcej, niż zwykle było natomiast harcerzy z naszego hufca.

Jako organizatorzy uroczystości byliśmy odpowiedzialni również za część artystyczną. Grupa harcerzy – pod dowództwem phm. Natalii Hołobotowskiej – przygotowała kilka piosenek harcersko – patriotycznych i wierszy. Gościom zostały zapewnione śpiewniki, dzięki czemu także włączyli się w śpiewanie. O 17:00 zawyły syreny – podniesiono flagę i wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Polski. Następnie przemówili goście honorowi. Przemawiał między innymi – biskup senior Adam Dyczkowski, który mówił o bohaterstwie harcerzy, odwadze i o tym, że swój krzyż nosi od 70 lat i nie ściągnie go do śmierci. Zaznaczył, że ogromną rolę odegrali najmłodsi harcerze – Zawiszacy, którzy roznosili po kilka tysięcy listów dziennie.

Mimo tego, że było nas dość dużo, pilnowaliśmy obostrzeń – z racji na to, że był to wyjątkowo ciepły i słoneczny dzień, nie mieliśmy maseczek, ale staliśmy w szyku, który zapewnił duże odstępy między harcerzami – podobnie ustawiona była grupa artystyczna. Również krzesła dla gości honorowych rozmieszczone były w odstępach.

Na koniec złożone zostały kwiaty. Wszystko odbyło się szybko i sprawnie ze względu na wysoką temperaturę i ryzyko omdleń. Na szczęście – nikomu się nic nie stało.

Na koniec niestety nie mogliśmy zawiązać kręgu, ale zaśpiewaliśmy wspólnie Bratnie Słowo.