700 lecie Kaplicy na Winnicy

29 wrz

Wczoraj w Zielonej Górze odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 700-lecia wybudowania Kaplicy Matki Bożej na Winnicy. Jest to jeden z najstarszych, zachowanych obiektów sakralnych w mieście. W uroczystej mszy, odprawionej przez bp. Stefana Regmunta udział wziął komendant naszego hufca.
Kaplica została zbudowana w 1314r przez ówczesnych mieszkańców, ocalałych po epidemii dżumy.
Do zakończenia II wojny światowej pełniła funkcje magazynu, z którego korzystali miejscowi winiarze. Dwa lata później została odnowiona i poświęcona przez Kazimierza Michalskiego, pełniącego wtedy urząd proboszcza parafii pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.
Kaplica jest szczególnym miejscem dla zielonogórskich harcerzy ponieważ znajduje się w niej obraz bł. ks. phm – Stefana Wincentego Frelichowskiego , który jest patronem polskich harcerzy.

Joanna Sobów
członek Zespołu Promocji i informacji Hufca Zielona Góra ZHP